Menu Zamknij

Wired Remote – co to jest? 4.67/5 (6)

wired remote wejście

Jeśli się zastanawiasz co to jest Wired remote, to prawdopodobnie się zdziwisz jeśli przeczytasz że z takich urządzeń na codzień korzysta wielu programistów. Wired remote można przetłumaczyć wprost jako przewodowe zdalne sterowanie.

Pamiętam z dzieciństwa zabawkowego „Malucha” którym można było jeździć i kierować za pomocą pudełeczka z guzikami połączonego przewodem z samochodzikiem. Żeby się nim bawić musiałem oczywiście za nim chodzić, ale nie da się ukryć, że było to właśnie sterowanie typu wired remote. Teraz brzmi to śmiesznie, bo sterowane bezprzewodowo samochodziki kosztują w marketach grosze. Wydawało by się że nikt się w kable nie bawi, ale nadal jest wiele urządzeń które korzystają z tego staroświeckiego sterowania. Na przykład ciężkie maszyny w fabrykach przenoszące duże przedmioty. Ich operatorzy stoją obok i sterują maszyną za pomocą małego, kilku przyciskowego pudełeczka na przewodzie.

Piloty typu wired remote znajdziesz też w całkiem współczesnych aparatach fotograficznych. Podłączane są przez gniazdo minijack i z reguły obsługują dwie podstawowe funkcje: ustawienie ostrości i zwolnienie migawki, czyli „zrobienie zdjęcia”. Tego typu piloty są powszechne w aparatach dowolnej marki i klasy od średniej wzwyż. Znajdziecie je u takich producentów jak Canon, Nikon, Pentax, Olympus, Sony i wielu innych. Wprawdzie w ostatnich latach wired remote w aparatach jest skutecznie wypierane przez piloty bezprzewodowe, ale wciąż wersja na kablu ma swoich zwolenników. Największą ich zaleta, to fakt że nie są zależne od baterii. A jak wiadomo, bateria zawsze wyczerpuje się w najbardziej nieodpowiednim momencie.

O co chodzi z wired remote i programistami? Ano wielu z nich korzysta z przewodowej… klawiatury. Przecież to też przewodowe sterowanie. Liczba przycisków nie ma znaczenia, podobnie jak liczba możliwych do wysterowania funkcji – wszystko to sterowanie przewodowe.

 

Wired remote w motoryzacji

No i na końcu zastosowanie wired remote, które prawdopodobnie Was interesuje najbardziej, czyli w samochodzie.  Najczęściej znajdziecie je w formie sterowania radiem za pomocą przycisków na kierownicy czy w pilocie zamontowanym na obudowie kolumny kierowniczej. W starszych samochodach (lata 90 i początek dwutysięcznych), z reguły obsługiwały podstawowe funkcje: obsługa głośności, przełączanie przód/tył i ewentualnie zmiana źródła. Czasem zdarzała się też możliwość włączania i wyłączania radia. Aktualnie sterowanie odbywa się na dużo szerszą skalę, a na kierownicach znajduje się często po kilkanaście przycisków jeśli nie więcej.

Ale nie tylko radio jest obsługiwane w samochodzie za pomocą wired remote. Mogę zaryzykować, że większość z Was ma już w samochodzie tego typu sterowanie i w dodatku na codzień z niego korzysta. Mam na myśli… elektryczną regulację szyb i lusterek. Przewodowo? Przyciski niekoniecznie są przy mechanizmach, które obsługują? Więc jest to sterowanie typu wired remote.

wired remote wejście

Nadal można kupić przewodowe piloty do dostępnych na rynku radioodtwarzaczy w zasadzie każdej marki. Najprostsze są te pozwalające na sterowanie radiem Pioneera i Sony, bo opierają się na drabince rezystancyjnej. JVC, Alpine, Kenwood czy Clarion stosują już piloty cyfrowe.

Podsumowując: sterowanie typu wired remote wywodzi się z lat sprzed sterowania radiowego, na podczerwień i systemów bluetooth, ale nadal jest często używane. Jego największa zaleta to uniezależnienie od ewentualnych zakłóceń sygnału sterującego. Największa wada, to konieczność użycia przewodu.

 

Komentarze

Oceń: