Menu Zamknij

Radio z aux do E46 – jak je znaleźć i rozpoznać? 4.71/5 (17)

aux do E46

We wcześniejszych postach opisałem w jaki sposób zrobić kabel aux i profesjonalne gniazdo aux do E46. Tym razem odpowiem na pytanie: które oryginalne radio w bmw E46 obsługuje wejście aux? Mało tego: dowiesz się też które radia obsługują nawet pliki MP3!

 

Radio z aux do E46 to aktualnie bardzo poszukiwany element wyposażenia. Ten model BMW przeżywa aktualnie swoją drugą młodość, tyle że tym razem na rynku wtórnym.

Większość oryginalnych odtwarzaczy CD to podstawowe modele: w wersjach przed liftingiem (1997-2001) były to proste Blaupunkty, a w wersji po liftingu (2001-2004) często już Alpine, ale w podstawowej wersji. Obydwa te radia miały wspólną cechę: były w stanie odtwarzać wyłącznie płyty AudioCD i współpracować ze zmieniarką CD. Trochę słabo jak na obecne czasy.

Dlatego też pewnie wiele z Was przegląda allegro czy OLX w poszukiwaniu lepiej wyposażonego radia, ale po przejrzeniu kilkudziesięciu aukcji dochodzicie do wniosku, że wszystkie te radia wyglądają tak samo i trudno się połapać które z nich jakie ma możliwości.

O markach, rodzajach i możliwościach odtwarzaczy montowanych w E46 można by napisać osobny, długi post. Lekko licząc w sumie było dostępnych 15 różnych rodzajów odtwarzaczy o różnym wyposażeniu i wielkości – kasetowe, CD, MD, MP3, 1din i 2din, z nawigacją itd…

Może kiedyś zbiorę się żeby je wszystkie opisać (jeśli potrzebujecie tych informacji, napiszcie w komentarzu), ale w tym poście chcę się skupić wyłącznie na odpowiedzi na pytanie:

 

Jak mogę znaleźć oryginalne radio z aux do E46?

Chcesz szybkiej odpowiedzi? Oto ona:

Alpine:

W przypadku tego radia patrz tylko na ostatnie 3 cyfry numeru seryjnego. Na ich podstawie odczytasz możliwości radia.

Ostatnie trzy cyfry numeru seryjnego: 072, 241, 400, 711, 963 902, 903, 505, 506 429, 430, 215
Obsługiwane opcje: CD CD, AUX CD, AUX, MP3

 

Oczywiście większość modeli Alpine jakie znajdziesz w ogłoszeniach, to te z końcówką 711 i 072, czyli podstawowe modele odtwarzające wyłącznie AudioCD. Wersje obsługujące AUX trafiają się bardzo rzadko, a te z obsługą MP3 to białe kruki. Bardzo drogie białe kruki.

 

Za ile kupić poszczególne wersje żeby nie przepłacić?

CD – do 200 zł (za egzemplarz w idealnym stanie)

CD, AUX – do 400 zł

CD, AUX, MP3 – nawet powyżej 600zł

 

 

VDO/Siemens:

W przypadku tego producenta sprawa jest bardziej skomplikowana, bo były dwie serie (PH i VD), których możliwości zmieniały się na przestrzeni czasu. Generalna zasada jest prosta: radia z numerem seryjnym zaczynającym się od liter VD to pewniaki, które na 100% obsługują zarówno AUX, jak i MP3 z płyty CD.

W przypadku odtwarzaczy z numerem seryjnym zaczynającym się od liter PH może być różnie. Jak widzisz w tabeli poniżej, ważna jest data produkcji. Przedziały które tu przyjąłem wynikają z mojego własnego doświadczenia, a przewinęło mi się przez ręce sporo egzemplarzy. Żaden wyprodukowany przed lipcem 2004 nie obsługiwał wejścia AUX.

Data produkcji: / Dwie litery na początku numeru seryjnego: <= 10-02 10-0207-04 07-04 >
PH CD CD CD, AUX
VD nd. CD, AUX, MP3 CD, AUX, MP3

 

Tu sprawa jest prostsza, bo VDO/Siemensów jest sporo w wersjach właśnie po 2004 roku i oferowane są w niezłych cenach.

 

Za ile kupić poszczególne wersje żeby nie przepłacić?

CD – do 150 zł (za egzemplarz w idealnym stanie)

CD, AUX – do 300 zł

CD, AUX, MP3 – do 400zł

 

Proste, prawda?

Wiesz już które wersje co obsługują, teraz musisz się dowiedzieć:

  • jak rozpoznać markę radia?

  • skąd wziąć numer seryjny?

 

Rozwiązać to można na dwa sposoby:

1. sposób wygodny i idealny:
w ogłoszeniu są wyraźne zdjęcia prezentujące radio z każdej strony.

W tej sytuacji wystarczy spojrzeć na dużą naklejkę na korpusie i odczytać zarówno producenta, jak i numer seryjny

 

Tak wygląda naklejka radia ALPINE:

aux do E46 alpine

Jak widzisz, jest na niej wyraźne logo Alpine, a numer seryjny jest w sekcji po prawej stronie. Czerwonym kolorem zaznaczyłem te najważniejsze, ostatnie 3 cyfry numeru seryjnego.

 

A tak wygląda naklejka radia VDO/Siemens:aux-do-e46-vdo-siemens

Już sam kształt naklejki jest całkiem inny niż w Alpine, więc choćby w ten sposób można odróżnić markę. Czerwonym kolorem zaznaczyłem datę produkcji (miesiąc-rok) i dwie litery rozpoczynające numer seryjny radia.

 

2. sposób najczęściej spotykany:
zdjęcia są niewyraźne, z reguły prezentują tylko panel czołowy

Na pierwszy rzut oka wszystkie radia do E46 wyglądają identycznie. Jeśli zmrużyć trochę oko i przekręcić głowę, można jednak zauważyć kilka różnic. Ale o tym dokładnie napiszę w następnym poście.

 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu bez problemu znajdziecie swoje radio z aux do E46. Polecam polowanie na allegro – przy odrobinie szczęścia można trafić radio VDO/Siemens obsługujące nawet MP3, w cenie poniżej 300zł. Wystarczy trochę cierpliwości i na pewno coś się trafi.

 

Jeśli ktoś z Was w czasie poszukiwań będzie miał wątpliwości czy na pewno znalazł odpowiedni model, pytajcie w komentarzach i wklejajcie od razu linki do aukcji albo ogłoszeń.

Rzucę okiem i na pewno pomogę.

Komentarze

Oceń: