Menu Zamknij

BMW e60 AUX – kabel za grosze 4.89/5 (9)

e60 aux kabel

BMW „piątka” serii E60 staje się coraz popularniejszym samochodem na rynku wtórnym. Wygląda ciągle świeżo i nowocześnie, ale to nadal samochód nawet z 2003 roku. To sporo czasu stąd, zwłaszcza jeśli chodzi o multimedia w samochodach. Dlatego wielu posiadaczy marzy by mieć w swoim BMW E60 aux – wejście na zewnętrzne źródło dźwięku. W tym poście opisuję jak zmontować kabel identyczny jak oryginalny.

W modelu e60 aux dodaje się w dwóch krokach:

  1. najpierw potrzebna jest instalacja, czyli kabel aux podpięty do radia
  2. później potrzebne jest podpięcie samochodu do komputera i aktywacja obsługi aux

 

W tym poście zajmujemy się tylko pierwszym punktem, ponieważ podpięcie do komputera jest możliwe tylko w firmie posiadającej oprogramowanie diagnostyczne BMW.

 

BMW E60 aux – robimy kabel

Bmw stosuje jeden schemat kabla aux od wielu lat w wielu swoich modelach. Zmienia się jedynie numeracja pinów, do których kable mają zostać wpięte we wtyczce. Układ jest prosty drewniany chodak i składa się z:

  • dwóch kondensatorów 0,22uF
  • jednego rezystora 300k
  • wtyku goldpin, w tym przypadku 12 stykowego
  • kawałka przewodu
  • gniazda (jack, rca – co kto woli)

Teoretycznie mógłby działać nawet bez kondensatorów i rezystora, ale BMW pomyślało o nich nieprzypadkowo. Kondensatory mają za zadanie chronić radio przed ewentualną składową stałą, która mogłaby uszkodzić radio. Nigdy nie wiadomo jakie urządzenie zostanie przez kogoś podłączone, więc lepiej się zabezpieczyć. Rezystor z kolei ma służyć jako „włącznik” – to dzięki niemu radio zaczyna wyświetlać opcję AUX podczas przełączania źródeł. Gdyby go nie było, opcja byłaby widoczna dopiero po podłączeniu urządzenia. Co to oznacza w praktyce? Każde odłączenie telefonu od kabla powoduje przełączenie na radiu źródła na kolejne (czyli CD albo TUNER). Więc po ponownym podłączeniu telefonu trzeba znowu ręcznie wybrać źródło AUX. Oczywiście nie jest to jakiś wielki problem, ale wygodniej jest nie musieć tego robić.

Wracając do samego kabla aux e60: jego schemat elektryczny wygląda jak na ilustracji:

e60 aux kabel schemat

Jak widać układ jest banalnie prosty, więc można go samodzielnie zlutować w pół godziny. Jeśli nie masz ochoty na lutowanie, możesz KUPIĆ GOTOWY KABEL za cenę od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Na schemacie dla lepszego zrozumienia połączeń umieściłem wtyk jack. Dzięki temu wyraźnie widać do którego pola ma być wlutowany odpowiedni przewód. W oryginalnej instalacji aux E60 ma wyprowadzony jako gniazdo jack zamontowane w małym panelu.

Szkół jest kilka – jedni lubią gniazdo, inni wolą od kabel od razu zakończony wtykiem. Każde rozwiązanie jest dobre.

Komentarze

Oceń: